LYRA 2007 COURSE B

Contents

PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [2.0] 2.0 10.0 8.0
2nd Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 2.0 2.0 2.0 [6.0 DNS] 2.0 3.0 1.0 1.0 19.0 13.0
3rd Black Pearl J24 4136 Erik Kalvins ABYC 165 [DNC] DNC DNC DNC DNC 2.0 3.0 3.0 38.0 32.0

PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 1.0 1.0 1.0 1.0 [2.0] 1.0 2.0 1.0 10.0 8.0
2nd MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 3.0 [4.0] 21.0 17.0
3rd Blythspirit Viking 28 14050     183 [DNC] DNC DNC DNC 1.0 2.0 1.0 2.0 42.0 33.0
4th Whiteout Viking 28 4094     183 [DNC] DNC DNC DNC 4.0 4.0 4.0 3.0 51.0 42.0

PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC 159 [1.0] 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 2.0 2.0 3.0 2.0 3.0 [4.0] 2.0 2.0 20.0 16.0
3rd Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 3.0 3.0 [4.0] 3.0 4.0 2.0 4.0 3.0 26.0 22.0
4th Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 5.0 5.0 2.0 4.0 5.0 5.0 [6.0] 4.0 36.0 30.0
5th Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 4.0 4.0 5.0 5.0 [6.0] 6.0 5.0 6.0 41.0 35.0
6th Gypsy R Boat 13 Cliff Walkington   132 [DNC] DNC DNC DNC 2.0 3.0 3.0 5.0 49.0 40.0
7th Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian ABYC 168 [DNC] DNC DNC DNC 7.0 7.0 7.0 7.0 64.0 55.0

T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
1st Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 1.0 1.0 2.0 [3.0] 3.0 1.0 2.0 1.0 14.0 11.0
2nd Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 3.0 4.0 3.0 1.0 1.0 [6.0] 1.0 3.0 22.0 16.0
3rd Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 2.0 3.0 1.0 2.0 [4.0] 2.0 3.0 4.0 21.0 17.0
4th That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC [5.0] 2.0 4.0 4.0 2.0 3.0 4.0 2.0 26.0 21.0
5th Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC [6.0] 5.0 6.0 5.0 5.0 4.0 5.0 5.0 41.0 35.0
6th Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 4.0 6.0 5.0 6.0 6.0 5.0 [DNC] DNC 46.0 39.0

Race 1 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 0:45:10 1.0
2 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 0:45:45 2.0

Race 2 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 0:45:41 1.0
2 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 0:47:03 2.0

Race 3 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 0:53:53 1.0
2 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 0:57:39 2.0

Race 5 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 0:58:51 1.0
2 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 0:59:34 2.0

Race 6 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 0:56:02 1.0
2 Black Pearl J24 4136 Erik Kalvins ABYC 165 0:59:11 2.0
3 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 0:59:28 3.0

Race 7 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 1:05:10 1.0
2 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 1:06:37 2.0
3 Black Pearl J24 4136 Erik Kalvins ABYC 165 1:15:02 3.0

Race 8 - PHRF 4 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Black Swan J24 3778 Eli Gershman ABYC 165 0:57:56 1.0
2 Mardi Gras C&C 30 24171 Allan Sauder ABYC 165 0:58:45 2.0
3 Black Pearl J24 4136 Erik Kalvins ABYC 165 1:03:58 3.0

Race 1 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 0:54:00 1.0
2 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 0:50:55 2.0

Race 2 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 0:54:03 1.0
2 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 0:51:09 2.0

Race 3 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 1:05:52 1.0
2 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 1:06:02 2.0

Race 5 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Blythspirit Viking 28 14050     183 1:03:51 1.0
2 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 1:07:47 2.0
3 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 1:07:46 3.0
4 Whiteout Viking 28 4094     183 1:12:28 4.0

Race 6 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 1:05:50 1.0
2 Blythspirit Viking 28 14050     183 1:02:28 2.0
3 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 1:03:21 3.0
4 Whiteout Viking 28 4094     183 1:10:38 4.0

Race 7 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Blythspirit Viking 28 14050     183 1:09:49 1.0
2 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 1:16:32 2.0
3 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 1:13:58 3.0
4 Whiteout Viking 28 4094     183 1:17:48 4.0

Race 8 - PHRF 5 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 spectra Mirage 26 31 Michael Flynn ABYC 225 1:02:56 1.0
2 Blythspirit Viking 28 14050     183 0:59:44 2.0
3 Whiteout Viking 28 4094     183 1:03:06 3.0
4 MINX C&C27-5 154 Greg Neely EYC 180 1:04:11 4.0

Race 1 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC 159 0:44:10 1.0
2 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 0:40:57 2.0
3 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 0:46:34 3.0
4 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 0:54:02 4.0
5 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 0:51:43 5.0

Race 2 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC  159 0:43:01 1.0
2 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 0:40:48 2.0
3 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 0:47:44 3.0
4 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 0:55:07 4.0
5 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 5679:13:54:44 5.0

Race 3 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC  159 0:48:18 1.0
2 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 0:53:13 2.0
3 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 0:48:05 3.0
4 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 0:54:14 4.0
5 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 1:06:04 5.0

Race 5 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC  159 0:58:16 1.0
2 Gypsy R Boat 13 Cliff Walkington ABYC 132 1:00:34 2.0
3 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 0:58:58 3.0
4 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 1:06:03 4.0
5 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 1:07:49 5.0
6 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 1:12:38 6.0
7 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian   ABYC  168 2:13:44 7.0

Race 6 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC  159 0:55:21 1.0
2 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 0:59:48 2.0
3 Gypsy R Boat 13 Cliff Walkington ABYC  132 0:57:01 3.0
4 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 0:55:29 4.0
5 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 1:02:53 5.0
6 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 1:08:26 6.0
7 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian   ABYC  168 1:06:17 7.0

Race 7 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser BS&BC  159 1:04:06 1.0
2 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 1:00:36 2.0
3 Gypsy R Boat 13 Cliff Walkington ABYC 132 1:06:30 3.0
4 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 1:10:51 4.0
5 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 1:16:00 5.0
6 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 1:13:18 6.0
7 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian   ABYC  168 1:17:04 7.0

Race 8 - PHRF-NFS Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Nett
1 Coyote Santana 30-30 41318 Jan Varkevisser  BS&BC 159 0:57:33 1.0
2 Futures Swan 44 USA51444 John Reinhold YYC 99 0:54:01 2.0
3 Bellum Mirage 33 34379 James MacIntyre ABYC 171 1:00:26 3.0
4 Moruga C&C 30 24989 Greg Gallo BS&BC 180 1:02:40 4.0
5 Gypsy R Boat 13 Cliff Walkington ABYC  132 0:59:25 5.0
6 Kaos C&C 27 4192 Brian Hollingshead ABYC 216 1:08:12 6.0
7 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian   ABYC  168 1:03:50 7.0

Race 1 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 1 1.0
2 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 2 2.0
3 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 3 3.0
4 Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 4 4.0
5 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 5 5.0
6 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 6 6.0

Race 2 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 1 1.0
2 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 2 2.0
3 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 3 3.0
4 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 4 4.0
5 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 5 5.0
6 Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 6 6.0

Race 3 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 1 1.0
2 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 2 2.0
3 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 3 3.0
4 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 4 4.0
5 Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 5 5.0
6 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 6 6.0

Race 5 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 1 1.0
2 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 2 2.0
3 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 3 3.0
4 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 4 4.0
5 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 5 5.0
6 Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 6 6.0

Race 6 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 1 1.0
2 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 2 2.0
3 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 3 3.0
4 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 4 4.0
5 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 5 5.0
6 Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 6 6.0

Race 7 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 1 1.0
2 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 2 2.0
3 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 3 3.0
4 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 4 4.0
5 Rockit T-Bird 1228 John Morris TS&CC 5 5.0
6 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 6 6.0

Race 8 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 1 1.0
2 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 2 2.0
3 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 3 3.0
4 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 4 4.0
5 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 5 5.0

Race 9 - T-Bird Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Rattlle Ta Dags T-Bird 1181 David Holmes ABYC 1 1.0
2 That Damn Thang T-Bird 647 Diane & Paul Reid ABYC 2 2.0
3 Looney Tunes T-Bird 394 W. Loat /N. Bailey ABYC 3 3.0
4 Full-On T-Bird 1251 Drew Robertson ABYC 4 4.0
5 Desparedo T-Bird 1071 Joe Konecny ABYC 5 5.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNSCame to the start area but did not start6

www.sailwave.com