LYRA 2007 COURSE C

Contents

PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 2.0 [8.0 OCS] 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 17.0 9.0
2nd FastTrak N/M 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 [8.0 OCS] 3.0 3.0 3.0 1.0 2.0 2.0 2.0 24.0 16.0
3rd Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 1.0 2.0 2.0 2.0 [5.0] 5.0 4.0 3.0 24.0 19.0
4th Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 4.0 1.0 4.0 [5.0] 4.0 3.0 3.0 4.0 28.0 23.0
5th Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 [8.0 DNF] 8.0 OCS 5.0 8.0 3.0 4.0 5.0 5.0 46.0 38.0
7th Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 5.0 4.0 6.0 6.0 [7.0] 6.0 6.0 6.0 46.0 39.0
6th Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 3.0 5.0 [7.0] 4.0 6.0 7.0 7.0 7.0 46.0 39.0
8th Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 7.0 7.0 [9.0] 9.0 DNS 8.0 8.0 8.0 8.0 DNS 64.0 55.0
9th Gypsy R Boat KC13 Cliff Walkington ABYC 114 6.0 6.0 8.0 7.0 [DNC] DNC DNC DNC 75.0 63.0
10th Live Edge J 105 267 Michael Mountford RCYC 90 [DNC] DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 96.0 84.0
10th Quicker J/80 262 Gordon Cooke Brockville YC 114 [DNC] DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 96.0 84.0

PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 1.0 [5.0] 2.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 19.0 14.0
2nd Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 3.0 1.0 4.0 2.0 1.0 [7.0] 5.0 1.0 24.0 17.0
3rd Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 [5.0] 4.0 3.0 1.0 5.0 3.0 4.0 3.5 28.5 23.5
4th Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 2.0 [6.0] 5.0 6.0 3.0 1.0 3.0 6.0 32.0 26.0
5th Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 4.0 3.0 1.0 [7.0] 6.0 4.0 6.0 3.5 34.5 27.5
6th trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 [6.0] 2.0 6.0 5.0 4.0 5.0 1.0 5.0 34.0 28.0
7th Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 [7.0] 7.0 7.0 4.0 7.0 6.0 7.0 7.0 52.0 45.0
8th Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian ABYC 150 8.0 8.0 DNF 8.0 DNS 8.0 DNS [DNC] DNC DNC DNC 76.0 65.0
9th Xtra Xtra X 95 34560 Susan Sproule BS&BC 150 [DNC] DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 88.0 77.0
9th Inherent C&C 33 34240 Larry Harrison ABYC 147 [DNC] DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 88.0 77.0

Race 1 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 0:53:11 0:58:00 1.0
2 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 0:52:29 0:58:56 2.0
3 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 0:56:38 1:02:40 3.0
4 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 0:58:32 1:02:56 4.0
5 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 1:00:12 1:05:02 5.0
6 Gypsy R Boat KC13 Cliff Walkington ABYC 114 0:59:21 1:05:21 6.0
7 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 1:16:19 1:25:42 7.0
8 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 OCS   8.0
8 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 DNF   8.0

Race 2 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 0:58:36 1:03:01 1.0
2 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 0:58:12 1:03:29 2.0
3 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 0:57:08 1:04:47 3.0
4 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 1:00:47 1:05:40 4.0
5 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 1:01:38 1:08:12 5.0
6 Gypsy R Boat KC13 Cliff Walkington ABYC 114 1:02:27 1:08:46 6.0
7 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 1:17:20 1:26:50 7.0
8 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 OCS   8.0
8 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 OCS   8.0

Race 3 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 0:43:18 0:48:37 1.0
2 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 0:44:51 0:48:55 2.0
3 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 0:43:37 0:49:28 3.0
4 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 0:47:30 0:51:05 4.0
5 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 0:48:10 0:52:17 5.0
6 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 0:48:40 0:52:35 6.0
7 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 0:49:15 0:54:30 7.0
8 Gypsy R Boat KC13 Cliff Walkington ABYC 114 0:50:11 0:55:16 8.0
9 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 0:54:19 1:00:59 9.0

Race 4 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 0:47:49 0:53:42 1.0
2 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 0:50:11 0:54:44 2.0
3 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 0:49:08 0:55:43 3.0
4 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 0:51:06 0:56:33 4.0
5 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 0:52:42 0:56:40 5.0
6 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 0:55:15 0:59:41 6.0
7 Gypsy R Boat KC13 Cliff Walkington ABYC 114 0:57:46 1:03:37 7.0
8 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 0:58:44 1:03:45 8.0
9 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 DNS   9.0

Race 5 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 0:53:04 1:00:11 1.0
2 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 0:53:46 1:00:22 2.0
3 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 0:55:38 1:00:23 3.0
4 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 0:57:25 1:01:44 4.0
5 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 0:56:47 1:01:56 5.0
6 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 0:57:50 1:04:00 6.0
7 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 1:00:11 1:05:01 7.0
8 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 1:10:19 1:18:57 8.0

Race 6 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 0:56:46 1:03:44 1.0
2 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 0:56:56 1:04:34 2.0
3 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 1:00:33 1:05:07 3.0
4 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 1:00:23 1:05:33 4.0
5 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 1:00:14 1:05:42 5.0
6 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 1:05:49 1:11:06 6.0
7 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 1:05:30 1:12:29 7.0
8 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 1:12:58 1:21:56 8.0

Race 7 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 1:04:06 1:11:59 1.0
2 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 1:04:24 1:13:02 2.0
3 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 1:08:29 1:13:38 3.0
4 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 1:08:16 1:14:28 4.0
5 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 1:08:55 1:14:49 5.0
6 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 1:10:34 1:16:14 6.0
7 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 1:10:48 1:18:21 7.0
8 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 1:30:32 1:41:39 8.0

Race 8 - PHRF 2 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Flak Andrews 30 54959 Adam Farkas NYC 102 1:03:39 1:11:28 1.0
2 FastTrak Nelson/Marek 30 43985 Bill MacLeod NOLSC 96 1:03:35 1:12:06 2.0
3 Soundwave J 34 63077 Fred White Olcott YC 120 1:06:54 1:12:58 3.0
4 Stiletto J27 154 Andrew Sharp Olcott YC 129 1:09:38 1:14:53 4.0
5 Umi Taka C&C 35 32835 Dennis Dice ABYC 123 1:09:24 1:15:20 5.0
6 Chasse Laser 28 230 David DeBoy NOLSC 126 1:10:25 1:16:05 6.0
7 Fantome R Boat R18 Henry Piersig NYC 111 1:10:37 1:18:08 7.0
8 Sail Ties CS 40 SD 5243 Philip Peacock ABYC 102 DNS   8.0

Race 1 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 0:56:08 0:59:15 1.0
2 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 0:56:27 0:59:18 2.0
3 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 0:56:56 1:00:22 3.0
4 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 0:58:13 1:00:36 4.0
5 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 0:57:26 1:01:11 5.0
6 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 0:58:55 1:01:20 6.0
7 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 0:59:31 1:01:57 7.0
8 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian ABYC 150 1:13:53 1:16:55 8.0

Race 2 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 0:57:21 1:00:49 1.0
2 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 0:59:23 1:01:49 2.0
3 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 0:59:26 1:01:52 3.0
4 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 0:58:26 1:02:15 4.0
5 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 0:59:42 1:03:01 5.0
6 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 1:00:51 1:03:56 6.0
7 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 1:02:10 1:04:43 7.0
8 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian ABYC 150 DNF   8.0

Race 3 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 0:44:55 0:46:46 1.0
2 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 0:45:00 0:47:30 2.0
3 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 0:44:42 0:47:37 3.0
4 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 0:45:10 0:47:54 4.0
5 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 0:45:57 0:48:16 5.0
6 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 0:47:23 0:49:20 6.0
7 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 0:48:28 0:50:27 7.0
8 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian ABYC 150 DNS   8.0

Race 4 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 0:47:47 0:50:54 1.0
2 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 0:51:14 0:54:19 2.0
3 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 0:51:48 0:54:40 3.0
4 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 0:52:45 0:54:55 4.0
5 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 0:54:16 0:56:30 5.0
6 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 0:54:07 0:56:51 6.0
7 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 0:54:47 0:57:02 7.0
8 Amarone CS 30 4496 Amanda Balasubramanian ABYC 150 DNS   8.0

Race 5 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 0:59:13 1:02:47 1.0
2 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 0:59:41 1:03:00 2.0
3 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 1:00:25 1:03:28 3.0
4 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 1:02:01 1:04:34 4.0
5 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 1:00:57 1:04:56 5.0
6 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 1:02:41 1:05:15 6.0
7 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 1:03:35 1:06:11 7.0

Race 6 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 1:00:20 1:03:23 1.0
2 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 1:00:19 1:03:40 2.0
3 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 1:00:38 1:04:35 3.0
4 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 1:05:02 1:07:42 4.0
5 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 1:05:08 1:07:48 5.0
6 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 1:05:13 1:07:53 6.0
7 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 1:04:59 1:08:54 7.0

Race 7 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 1:08:54 1:11:44 1.0
2 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 1:08:13 1:12:00 2.0
3 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 1:08:35 1:12:03 3.0
4 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 1:07:43 1:12:08 4.0
5 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 1:08:26 1:12:34 5.0
6 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 1:10:54 1:13:48 6.0
7 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 1:11:37 1:14:33 7.0

Race 8 - PHRF 3 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Tigger Tartan Ten 2531 John Thompson NOLSC 138 1:07:46 1:11:51 1.0
2 Candilejas Express 30-2 65 Carl MacTaggart BPYC 141 1:09:30 1:13:21 2.0
3 Vertigone Carroll Marine 3020 Paul McDonald ABYC 135 1:09:53 1:14:27 3.5
3 Aria CS 30 4660 Christopher Koch RYC 150 1:11:31 1:14:27 3.5
5 trimpus CS30 4404 Leonard Alksnis ABYC 150 1:11:33 1:14:29 5.0
6 Margaritaville Express 30 31383 Scott Dinse YYC 144 1:12:34 1:16:14 6.0
7 Sail la Vie CS 30 4695 Harvey Harman ABYC 150 1:14:26 1:17:29 7.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish8
DNSCame to the start area but did not startVaries
OCSOn course side at start or broke rule 30.18

www.sailwave.com