LYRA 2007 COURSE D

Contents

Beneteau 36.7 Division

Rank Boat SailNo Helm Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st First Today 51789 Gary Tisdale YYC 1.0 [8.0] 7.0 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 26.0 18.0
2nd Break Away CAN 143 Chris Rypkema PCYC [6.0] 4.0 1.0 3.0 1.0 3.0 6.0 2.0 26.0 20.0
3rd zingara can141 Richard Reid NYC 2.0 [5.0] 3.0 4.0 2.0 2.0 4.0 5.0 27.0 22.0
4th Seaweed 52397 Don Finkle YYC [15.0 BFD] 1.0 11.0 5.0 6.0 6.0 1.0 3.0 48.0 33.0
6th Type A 52188 John Fromen YYC [7.0] 3.0 2.0 6.0 7.0 5.0 5.0 7.0 42.0 35.0
5th Night Owl 25476 Richard Lohr YYC 3.0 2.0 8.0 [12.0] 9.0 7.0 2.0 4.0 47.0 35.0
7th Bummin' USA51779 Jeff Jones RYC 8.0 [10.0] 10.0 1.0 4.0 4.0 7.0 8.0 52.0 42.0
8th Taz 51975 Peter Lund ErieYC 4.0 [11.0] 5.0 7.0 5.0 8.0 10.0 6.0 56.0 45.0
9th Neptune's Car 184 Brian Rutter CBYC 5.0 6.0 6.0 9.0 8.0 9.0 8.0 [10.0] 61.0 51.0
10th Fullscale 54366 Michael Sonosky NYC 9.0 7.0 4.0 10.0 [13.0] 12.0 11.0 12.0 78.0 65.0
11th Star of the Sea 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 10.0 9.0 12.0 [13.0] 11.0 10.0 9.0 9.0 83.0 70.0
12th Rum Runner CAN79 Denys Jones NYC 12.0 [13.0] 9.0 8.0 12.0 11.0 12.0 11.0 88.0 75.0
13th Storm Flag 25571 James Kulwicki   11.0 12.0 [13.0] 11.0 10.0 13.0 13.0 13.0 96.0 83.0
14th Lanada II 52313 David Haller ErieYC [DNC] DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 120.0 105.0

C&C99 Division

Rank Boat SailNo Helm Club Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Transmission 40 Mike Kern CBYC 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 8.0 8.0
2nd Trumpeter 35 Bob Wilson ABYC 3.0 1.0 3.0 1.0 1.0 9.0 9.0
3rd Bobby McGee 53 Bert Barrett ABYC 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 13.0 13.0
4th Winston Churchill 72 John Gibson ABYC 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 20.0 20.0
5th Manhattan Transfer 44 Michael Chase EYC DNC DNC DNC DNC DNC 30.0 30.0

Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Race 1 Race 2 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 [2.0] 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 [3.0] 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 15.0 12.0
3rd Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 [4.0] 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 22.0 18.0
4th Exodus Farrier 27 CAN 89 Larry Woods TMCC -15 1.0 [6.0 DNF] DNC DNC DNC DNC DNC 37.0 31.0
5th Tripy Farrier 27 45 Rob Cajolet TMCC -15 5.0 [6.0 DNF] DNC DNC DNC DNC DNC 41.0 35.0

Race 1 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 1 1.0
2 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 2 2.0
3 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 3 3.0
4 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 4 4.0
5 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 5 5.0
6 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 6 6.0
7 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 7 7.0
8 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 8 8.0
9 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 9 9.0
10 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 10 10.0
11 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   11 11.0
12 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 12 12.0
13 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC BFD 15.0

Race 2 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC 1 1.0
2 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 2 2.0
3 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 3 3.0
4 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 4 4.0
5 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 5 5.0
6 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 6 6.0
7 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 7 7.0
8 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 8 8.0
9 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 9 9.0
10 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 10 10.0
11 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 11 11.0
12 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   12 12.0
13 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 13 13.0

Race 4 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 1 1.0
2 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 2 2.0
3 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 3 3.0
4 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 4 4.0
5 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC 5 5.0
6 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 6 6.0
7 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 7 7.0
8 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 8 8.0
9 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 9 9.0
10 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 10 10.0
11 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   11 11.0
12 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 12 12.0
13 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 13 13.0

Race 5 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 1 1.0
2 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 2 2.0
3 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 3 3.0
4 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 4 4.0
5 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 5 5.0
6 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC 6 6.0
7 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 7 7.0
8 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 8 8.0
9 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 9 9.0
10 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   10 10.0
11 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 11 11.0
12 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 12 12.0
13 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 13 13.0

Race 6 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 1 1.0
2 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 2 2.0
3 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 3 3.0
4 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 4 4.0
5 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 5 5.0
6 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC 6 6.0
7 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 7 7.0
8 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 8 8.0
9 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 9 9.0
10 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 10 10.0
11 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 11 11.0
12 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 12 12.0
13 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   13 13.0

Race 7 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC 1 1.0
2 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 2 2.0
3 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 3 3.0
4 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 4 4.0
5 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 5 5.0
6 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 6 6.0
7 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 7 7.0
8 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 8 8.0
9 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 9 9.0
10 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 10 10.0
11 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 11 11.0
12 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 12 12.0
13 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   13 13.0

Race 8 - Beneteau 36.7 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 First Today Beneteau 36.7 51789 Gary Tisdale YYC 1 1.0
2 Break Away Beneteau 36.7 CAN 143 Chris Rypkema PCYC 2 2.0
3 Seaweed Beneteau 36.7 52397 Don Finkle YYC 3 3.0
4 Night Owl Beneteau 36.7 25476 Richard Lohr YYC 4 4.0
5 zingara Beneteau 36.7 can141 Richard Reid NYC 5 5.0
6 Taz Beneteau 36.7 51975 Peter Lund ErieYC 6 6.0
7 Type A Beneteau 36.7 52188 John Fromen YYC 7 7.0
8 Bummin' Beneteau 36.7 USA51779 Jeff Jones RYC 8 8.0
9 Star of the Sea Beneteau 36.7 51793 Margaret Mary Wagner Buffalo YC 9 9.0
10 Neptune's Car Beneteau 36.7 184 Brian Rutter CBYC 10 10.0
11 Rum Runner Beneteau 36.7 CAN79 Denys Jones NYC 11 11.0
12 Fullscale Beneteau 36.7 54366 Michael Sonosky NYC 12 12.0
13 Storm Flag Beneteau 36.7 25571 James Kulwicki   13 13.0

Race 1 - C&C99 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Transmission C&C99 40 Mike Kern CBYC 1 1.0
2 Bobby McGee C&C99 53 Bert Barrett ABYC 2 2.0
3 Trumpeter C&C99 35 Bob Wilson ABYC 3 3.0
4 Winston Churchill C&C99 72 John Gibson ABYC 4 4.0

Race 2 - C&C99 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Trumpeter C&C99 35 Bob Wilson ABYC 1 1.0
2 Transmission C&C99 40 Mike Kern CBYC 2 2.0
3 Bobby McGee C&C99 53 Bert Barrett ABYC 3 3.0
4 Winston Churchill C&C99 72 John Gibson ABYC 4 4.0

Race 3 - C&C99 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Transmission C&C99 40 Mike Kern CBYC 1 1.0
2 Bobby McGee C&C99 53 Bert Barrett ABYC 2 2.0
3 Trumpeter C&C99 35 Bob Wilson ABYC 3 3.0
4 Winston Churchill C&C99 72 John Gibson ABYC 4 4.0

Race 4 - C&C99 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Trumpeter C&C99 35 Bob Wilson ABYC 1 1.0
2 Transmission C&C99 40 Mike Kern CBYC 2 2.0
3 Bobby McGee C&C99 53 Bert Barrett ABYC 3 3.0
4 Winston Churchill C&C99 72 John Gibson ABYC 4 4.0

Race 5 - C&C99 Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Place Nett
1 Trumpeter C&C99 35 Bob Wilson ABYC 1 1.0
2 Transmission C&C99 40 Mike Kern CBYC 2 2.0
3 Bobby McGee C&C99 53 Bert Barrett ABYC 3 3.0
4 Winston Churchill C&C99 72 John Gibson ABYC 4 4.0

Race 1 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Exodus Farrier 27 CAN 89 Larry Woods TMCC -15 1:05:11 1:30:33 1.0
2 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 1:14:04 1:31:14 2.0
3 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 1:13:54 1:32:02 3.0
4 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 1:16:20 1:36:06 4.0
5 Tripy Farrier 27 45 Rob Cajolet TMCC -15 1:12:01 1:40:02 5.0

Race 2 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 1:08:07 1:23:55 1.0
2 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 1:11:27 1:28:58 2.0
3 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 1:11:15 1:29:42 3.0
4 Exodus Farrier 27 CAN 89 Larry Woods TMCC -15 DNF   6.0
4 Tripy Farrier 27 45 Rob Cajolet TMCC -15 DNF   6.0

Race 4 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 0:59:10 1:12:53 1.0
2 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 1:03:23 1:18:56 2.0
3 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 1:07:31 1:25:00 3.0

Race 5 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 1:04:38 1:19:37 1.0
2 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 1:07:25 1:23:57 2.0
3 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 1:15:44 1:35:21 3.0

Race 6 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 1:07:03 1:22:36 1.0
2 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 1:08:51 1:25:44 2.0
3 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 1:13:08 1:32:04 3.0

Race 7 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 1:01:40 1:15:58 1.0
2 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 1:02:45 1:18:08 2.0
3 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 1:05:00 1:21:50 3.0

Race 8 - Multihull Division

Rank Boat Class SailNo Helm Club Rating Elapsed Corrected Nett
1 Takin Off Corsair 27 28557 Tom Reese YYC 48 0:48:50 1:00:09 1.0
2 Trevelyan Corsair 28 142 Richard Stephens   42 0:50:26 1:02:48 2.0
3 Delphine PDQ 36 97 David Slater TMCC 36 0:53:51 1:07:48 3.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
BFDBlack flag disqualification under rule 30.315
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish6

www.sailwave.com